top of page

تولیدات مشهور فرانسه

از گذشته در کشور فرانسه محصولات مختلفی تولید شده است، اما برخی از آنها بیشتر از دیگر محصولات در جهان مشهور شده‌اند. امروزه این محصولات تبدیل به نمادی برای فرهنگ و صنعت فرانسه شده‌اند. برخی از مشهورترین آنها در زیر معرفی می شوند: 

1) کلاه گرد باسک

به نظرتان نقطه مشترک بین هِمینگوِی و چِگوارا چیست؟ این که هر دو کلاه گرد باسک را به سر می‌گذاشتند. امروز این کلاه یکی از نمادهای یک فرانسوی در ذهن بسیاری از مردمان جهان شده است. تصاویر بسیاری از هنرمندان مشهور فرانسه با این کلاه گرفته شده است و به همین دلیل این کلاه یکی از نمادهای برخی از اهل هنر اروپا نیز شده است. برخی از فرانسوی‌ها هنوز هم به پوشیدن کلاه دست بافت باسک که در منطقه بئارن (Béarn) در جنوب غربی فرانسه بافته شده باشد، علاقه مندند.   

ریشه این نان به حوالی سال 1210 خورشیدی (1830 میلادی) باز می‌گردد. در این دوران نانوایان فرانسوی بیشتر نان را به صورت بزرگ و گرد درست می‌کردند. سپس نان جدیدی به نام نان وینی (pain viennois) وارد شهرهای فرانسه شد. این نان با ترکیبات شیر و مخمر شراب به شکل دراز بود. اما پس از مدتی برای این که قیمت آن برای مردم عادی کمتر شود، به جای شیر از آب در تولید آن استفاده شد. در زمانی کوتاه این نان یکی از غذاهای اصلی سبد خانواده‌های فرانسوی شد و مردم آن را نان روزانه (pain quotidien) نامیدند. چرا که این نان ماندگاری زیادی ندارد و مردم مجبورند هر روز تازه آن را بخرند. به همین دلیل نانوایی‌ها در فرانسه به کسب و کارهای مهم و سودآوری تبدیل شدند.

2) نان باگت

3) شراب شامپاین

برای صدها سال، شاهان فرانسه در شهر رنس (Reims) تاجگذاری می‌کردند. این شهر در گذشته در استانی با نام شامپاین قرار داشت. در سده ششم خورشیدی (12 میلادی)، شرابی در این استان تولید می‌شد که صرفا ویژه درباریان و شاه بود و در همه میهمانی‌های رسمی مقامات کشور وجود داشت. با گذر زمان این شراب یکی از نمادهای میهمانی‌های رسمی و خانوادگی فرانسوی شد. امروزه حتی در جشن قهرمانی رقابت‌های ورزشی نیز طبق رسم گذشتگان یک بطری شراب شامپاین را باز می‌کنند. همچنین طبق سنت فرانسوی‌ها، نخستین باری که کشتی نوسازی را به آب می‌اندازند، یک شیشه شامپاین را به بدنه آن می‌کوبند تا بشکند.  

این صابون مکعبی شکل بزرگ بین سال‌های 1285 خ / 1906 م تا پایان جنگ جهانی دوم برای تمیز کردن خیلی چیزها، از لباس تا پوست نوزاد، در فرانسه به کار می رفت. در واقع نوعی شوینده چندکاره بود. پس از آمدن نسل جدید صابون‌های کوچکتر و بودار (عطری) و پودرهای شوینده مختلف، این صابون کاربرد قبلی خودش را از دست داد. امروزه این صابون به دلیل طبیعی بودن و نداشتن هیچ گونه مواد شیمیایی صنعتی دوباره مشتریانی پیدا کرده است و البته گردشگران زیادی هستند که یک نمونه آن را به عنوان سوغات فرانسه خریداری می‌کنند.  

4) صابون مارسِی

5) پوشاک لاکوست

آقای رنه لاکوست (René Lacoste) یکی از قهرمانان تنیس جهان از کشور فرانسه بود که سه بار مقام نخست رقابت‌های رولان ـ گاروس را به دست آورد. از آن جایی که خبرنگاران آمریکایی به او لقب تمساح داده بودند، او نیز تصمیم گرفت نماد یک تمساح کوچک را روی کتش نصب کند. وی در سال 1312 خ / 1933 م از ورزش حرفه‌ای خداحافظی کرد و وارد کار تولید و فروش لباس‌های ورزشی شد. او نماد تمساح را با نام خانوادگی‌اش به عنوان آرم و نام تجاری برگزید. در ابتدا پوشاک وی ویژه ورزشکاران تنیس و جلوگیری از عرق‌سوز شدن در زمین بازی طراحی شده بود. در دهه 1350 خورشیدی پوشاک تولیدی لاکوست به دلیل شیک بودن، راحتی و ایجاد ظاهر جوان بسیار محبوب شد. امروزه لاکوست یکی از نام های تجاری مشهور پوشاک فرانسوی در جهان است. ​​

در دهه 1330 خورشیدی، بارون بیک (Bich) تصمیم گرفت که خودنویسی نوک گرد و ارزان قیمت بسازد. او نام محصول جدید خودش را «بیک کریستال» گذاشت و شعار خودنویس دورانداختنی را برای محصولش انتخاب کرد، چرا که در آن زمان خودنویس را دور نمی‌انداختند و فقط جوهرش را عوض می‌کردند. وی برای این که نام محصول در زبان‌های مختلف راحت خوانده شود، h آخر نام خودش را در نام تجاری محصول حذف کرد. دیری نپایید که خودکار بیک به عنوان نخستین نمونه خودکار در همه جهان مشهور شد. سپس شرکت بیک دست به تولید سایر نوشت افزارها نیز زد. در دهه 1350 خورشیدی، شرکت بیک نخستین نمونه خودکار با دکمه فشاری از پشت را تولید کرد (تصویر رو به رو). امروزه بیک در 160 کشور جهان حضور دارد.

6) خودکار بیک

bottom of page